Legume aromate la cuptor
Rețeta am zărit-o pe un forum și imediat am și încercat pentru că vroiam o garnitură de legume la cina de seară, dar nu prea aveam chef să mă complic cu statul mult în bucătărie.
A început să-mi placă mirosul încă din faza de preparare, au aromat toată casa legumele astea - zici că făcusem cine știe ce mâncare sofisticată :)
Vi le recomand, sunt foarte gustoase, aromate și frumoase - le puteți combina cu orice mâncare vă place, sau servite simple calde/reci cu pâinică proaspătă.
Ingrediente
●
Oțet
1 lingura
eu am pus oțet balsamic
●
Ulei de măsline
2 linguri
Urmărește-ne pe rețelele de socializare pentru a nu rata rețetele noi și alte noutăți!
Pași de urmat
Pas 1
Spălați și pregătiți legumele.
Pas 2
Le tăiați cubulețe de mărime medie și le puneți într-un bol adânc.
Pas 3
Amestecați sosul de soia cu oțetul și uleiul, tot acolo adăugați usturoiul pisat.
Pas 4
Turnați acest sos peste legume și amestecați bine.
Lăsați o oră să se marineze.
Pas 5
Așterneți cu hârtie de copt o tavă, puneți legumele în ea și dați la cuptor pentru aproximativ 40 minute la 200 grade.
Pas 6
Ar fi bine ca după 20 minute de stat în cuptor să amestecați legumele cu o spatulă sau lingură.
Când sunt gata, le scoateți și potriviți de sare dacă este nevoie(în caz că sosul de soia nu este foarte sărat).
Pas 7
Sunt bune și calde și reci cu orice preferați - carne, orez, cartofi, etc.
Poftă Bună!
Cantitate:
500 g
(3 porții)
Timp de preparare:
45 min
Dificultate:
usor
Timp total de pregătire:
70 min
Data publicării:
Notă:
5 (4 voturi)